15 wyczekiwanych symboli wiosny

Po długiej i mroźnej zimie nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż zanurzenie się w ciepłych, wiosennych promieniach słonecznych. Początek wiosny to także wiele fascynujących tradycji obchodzonych na całym świecie! Poznaj 14 wyczekiwanych symboli wiosny.

Pierwszy dzień wiosny w 2021 roku rozpoczyna się w weekend 20 marca. Ta wspaniała data to nie tylko początek wielkiego czyszczenia w mieszkaniu, lecz także wiele okazji do wspólnego (rodzinnego) spędzania czasu, a także radości na nadchodzące symbole. W Polsce jednym z takich wyznaczników są przebiśniegi i krokusy, a także najważniejsze święto, jakim jest Wielkanoc! Na całym świecie zaś istnieje wiele fascynujących tradycji, o których pokrótce opowiemy w tym wpisie.

WIOSENNE PORZĄDKI

Czas wymienić garderobę z zimowej na wiosenną, a następnie letnią. Schować figurki bałwanków i reniferów, a zamiast tego wyciągnąć króliczki, jajka i kurczaczki! Piękna pogoda za oknem zachęca nas nie tylko do mycia samochodów ale i robienia porządków w mieszkaniach. I choć takie czynności wydają się bardzo rozsądne to współczesne porządki sięgają perskiego Nowego Roku w Nowruz, który zbiega się z pierwszym dniem wiosny.

Uczestnicy celebrują odrodzenie natury, wymieniając stare przedmioty i ubrania na nowe. Alternatywą tego święta jest kultura żydowska polegająca na pozbyciu się z gospodarstwa domowego wszystkich produktów spożywczych na bazie drożdży w ramach przygotowań do Paschy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi wpisami na blogu

10 SZYBKICH I PROSTYCH SPOSOBÓW NA ODŚWIEŻENIE KAŻDEGO WNĘTRZA

JAK SKUTECZNIE USUNĄĆ BRZYDKI ZAPACH Z MIESZKANIA

KOLOR ROKU 2021 W TWOICH WNĘTRZACH

11 SPOSOBÓW NA ORGANIZACJĘ I PRZECHOWYWANIE W KUCHNI

Sprawdź najnowsze propozycji dekoracji wiosennych i wielkanocnych!

GIEŁDA STAROCI

Co robisz ze wszystkimi starymi ubraniami i różnymi meblami, kiedy już zrobisz wiosenne porządki? Obracasz je w zysk! Kieda wiosna uderza w amerykańskie przedmieście, trudno jest znaleźć dom, który nie szczyci się sprzedażą na swoim podwórku. Ta narodowa rozrywka, sięga początków XIX wieku, kiedy to stocznie wystawiały zagubiony lub uszkodzony ładunek do publicznego handlu detalicznego.

W Polsce mamy swoje własny giełdy, które od 6 rano zbierają ludzi poszukujących perełek wśród stosu przedmiotów.

1 MAJA

Pierwszy dzień maja obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, jako symboliczne rozpoczęcie wiosny. Obchody łączą motywy i rytuały ze starożytnym rzymskim festiwalem Floralia – hołdem składanym bogini Florze. Uroczystość, która odbywała się regularnie od 28 kwietnia do 3 maja za panowania Cesarstwa Rzymskiego, obejmowała gry i konkursy, przedstawienia teatralne oraz obrzucanie fasoli i łubinu.

W Polsce 1 maja obchodzone jest jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy od 1890 roku.

MALOWANIE JAJEK WIELKANOCNYCH

Kilka tysięcy lat temu Egipcjanie  Sumerowie czcili swoich zmarłych zdobiąc strusie jaja wizerunkiem skarabeuszy. Zaś jajko w tradycji chrześcijańskiej jest symbolem odrodzenia, nowego życia i przeciwdziałaniu złu. Tradycja święcenia jaj wzięła się już ze średniowiecza i swój początek miała w środowisku klasztornym, zaś wokół samego powstawania pisanek powstało wiele legend opartych na wątkach ewangelicznych.

TANIEC

Zwany tańcem jaj – to powszechna tradycja, w której uczestnicy rozrzucają jajka w koszyku, radośnie tańcząc. Wygrywa ten, kto zniszczy jak najmniej jajek. Najwcześniejsza znana wzmianka o tańcu jajek mogła mieć miejsce w 1948 roku, kiedy to podobno zwycięstwo księcia Sabaudii i arcyksiężnej Austrii w grze doprowadziło do ich zaręczyn i małżeństwa.

JESZCZE WIĘCEJ JAJ!

Niektóre z naszych tradycji polowania na jajka czy ich szukanie, malowanie i gotowanie mogą również wywodzić się ze starożytnej Łotwy. Kradzież jajka wiązała się z pechem, a co ciekawsze jedzenie jajka na twardo bez soli uznawano za oznakę nieuczciwego człowieka.

Ale najlepsza z tych zasad dotyczyła romansu. Gdyby dziewczyna obdarowała chłopca jajkami to…

  • Dwa jajka oznaczały, że nie była nim zainteresowana.
  • Trzy jajka oznaczały, że mogła być nim zainteresowana.
  • Cztery jajka oznaczały, że zamierzała go poślubić.
  • Pięć jajek oznaczało, że była w nim szaleńczo zakochana.

ZAJĄCZEK WIELKANOCNY

Zajączek wielkanocny w rzeczywistości zapożyczony jest z niemieckiego pogaństwa. W mitologii nosił postać zająca znoszącego jaja, alternatywnie nazywanego Osterhase i Oschter Haws.

Sprawdź najnowsze propozycji dekoracji wiosennych i wielkanocnych!

SŁODYCZE WIELKANOCNE

Coroczne prezenty od zajączka wielkanocnego w postaci czekolady i cukierków to stosunkowo nowa tradycja. Po raz pierwszy zaczęto rozdawać słodycze w Wielkanoc w epoce wiktoriańskiej, kiedy to nowa techonologia produkcji cukierków, pozwoliła na tworzenie pustych, czekoladowych rzeźb. Chociaż nadal były one wysokiej jakości, to słodycze te były tańsze i mniej czasochłonne w przygotowywaniu niż wcześniej, co doprowadziło do rozkwitu na rynku słodyczy.

BARANKI WIELKANOCNE

Nic dziwnego, że występowanie małych owiec w dekoracjach wielkanocnych i wiosennych ma swoje korzenie również w chrześcijaństwie - Jezus jest powszechnie określany jako „baranek Boży”. Jagnięcina jest również podstawą obiadów wielkanocnych. To umiejscowienie menu wywodzi się ze wspomnianej wcześniej przynależności do Jezusa, ale także dlatego, że historycznie Żydzi jedli baranka podczas Paschy.

LANY PONIEDZIAŁEK

Znany alternatywnie jako „Śmigus-Dyngus” lub „Dzień Dyngusa”. Ta Polska szczególnie radosna tradycja wielkanocnego poniedziałku to totalna rozpusta dla dzieci z sąsiedztwa, które oblewają się wiadrami wody (jak sami wiecie nie rzadko ofiary śpią jeszcze smacznie w łóżku!). Jedna z teorii pochodzenia tego zwyczaju ponownie nawiązuje do europejskich pogan.

WODNY FESTIWAL

Podobne obchody związane z wodą mają miejsce co roku w kilku krajach Azji południowo-wschodniej. Oprócz zwykłego chlapania wodą, odmiana tej praktyki w kulturach azjatyckich obejmuje wyścigi łodzi, pływające latarnie rzeczne i oblewanie posągu buddyjskiego. Święto jest zakorzenione w skojarzeniu wody Dai z religijną czystością, szczęściem i dobrą wolą. Oblanie przyjaciela lub sąsiada wodą ma obdarzyć go szczęściem.

SPALANIE BÖÖGG

Przez nieco ponad sto lat, podczas długiego szwajcarskiego święta Sechseläuten, ceremonialne spalenie Böögga - bałwana z bawełny naturalnej wielkości wypełnionego fajerwerkami - było świadectwem przejścia od zimna do ciepła. Ten element tradycji przypomina nieco…palenie współczesnej kukły Marzanny – topienie jej oznacza pożegnanie zimy.

DZIEŃ ŚWISTAKA

Chociaż Amerykański Dzień Świstaka przypada na dobre półtora miesiąca przed początkiem wiosny, ostateczny los wiosny zależy od prognozy wypowiedzianej przez tego podziemnego ssaka… a przynajmniej tak utrzymuje mitologia. Podobnie jak Zajączek Wielkanocny, Dzień Świstaka zawdzięcza swoje narodziny imigracji niemieckiej kultury do Pensylwanii.

HOLI

Niezwykle popularny „festiwal kolorów” rozpoczął się jako święto hinduskie, ale rozszerzył swój zasięg na świecki kanon w Indiach i Nepalu. Obchodzone co roku w marcu zgodnie z tradycjami podobnymi do wielu innych kultur (powszechne są ogniska i walki w wodzie), Holi ma swoją własną bogatą historię.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.