11 sposobów na organizację i przechowywanie w kuchni

Zapewne nie przejmujesz się zbytnio tym, co kryje się za zamkniętymi drzwiami szafki kuchennej. W końcu „co z oczu, to z serca” dopóki… nie spróbujesz wyciągnąć kubka do jesiennej herbaty zza sterty blach do pieczenia, talerzy i szklanek.

Nawet jeśli nie masz dużo miejsca do przechowywania akcesoriów kuchennych, to możesz w pełni wykorzystać potencjał Twojej kuchni, stosując kilka sztuczek dotyczących organizacji. Te pomysły na dobre pomogą Ci pozbyć się bałaganu w kuchni i wyeksponować to, co najważniejsze.

1. WYKORZYSTAJ WYSUWANE SZAFKI

Przyprawy, czy inne niezbędnego do gotowania suche produkty, najlepiej przechowywać w wysuwanych „spiżarniach”. Takie szafki pomieszczą organizery i słoiki, na których umieścisz etykiety. Jeśli wszystko wrzucisz luźno do szafek  - szybko się one zapełnią. Nie wspominając o tym, że będziesz mieć problemy ze znalezieniem konkretnego produktu. Zamiast tego podziel przedmioty według rodzaju, a następnie włóż je do słoików, koszy czy organizerów.

fot. Pinterest

2. UPORZĄDKUJ ŚRODKI CZYSTOŚCI

Najlepszym miejscem do przechowywania środków czystości jest szafka pod umywalką. Co prawda, zapewne również i Ty, przechowujesz w niej śmietnik, jednakże jesteśmy pewni, że znajdziesz jeszcze miejsce na dodatkowy pojemnik. W pojemniku możesz umieścić detergenty, płyny i gąbki. Natomiast wewnątrz drzwi szafki możesz powiesić małą półeczkę, w której umieścisz pojemniczek lub worek z kostkami do zmywarki.

fot. Pinterest

3. WYEKSPONUJ TO, CO ŁADNE

W tym punkcie nie ma zbytniej filozofii. To, co mniej atrakcyjne możesz schować w szafkach. Natomiast jeśli masz w swojej kuchni odsłonięte półki, szafki lub nawet miejsce na regał nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić w nich talerze, kieliszki do wina, karafki do wody, a nawet i książki kucharskie.

fot. Pinterest

4. POSTAW NA KOLOR

Nawet największy bałagan wygląda na bardziej „okiełznany” w chwili, w której jest dopasowany kolorystycznie. Nie żartujemy, to czysta prawda!

5. UŻYWAJ PUDEŁEK I PRZEGRÓDEK W SZUFLADACH KUCHENNYCH

Często szuflady przedstawiają istny armagedon. Chochle i drewniane łyżki, często mieszają się z korkociągami, patyczkami do szaszłyków, nożyczkami i papierem do pieczenia. Jednym słowem: horror kuchenny. Robiąc porządki w kuchni warto od razu wybrać szafki, w których trzymać będziesz to, co najistotniejsze: przyprawy, akcesoria, dodatki, nawet świeczki i inne dekoracje urodzinowe! W drugim kroku warto zaopatrzyć się w przegródki i pojemniczki, w których umieścisz poszczególne przedmioty.

fot. Pinterest

6. UŻYJ DRUKARKI ETYKIET

Tym stwierdzeniem zapewne uratujemy Twoje skołatane serce, jednakże po zakupie drukarki etykiet, tzw. etykieciarki już nic nie będzie takie samo. Po pierwsze samo użycie jej, jest już zabawą samą w sobie, natomiast w organizacji przydaje się bardzo! Etykiety ułatwiają identyfikację przypraw lub produktów suchych, takich jak mąki, kasze, sypkie herbaty i inne.

fot. Pinterest

7. ZORGANIZUJ PRZESTRZEŃ W KUCHNI WEDŁUG WŁASNYCH POTRZEB

Poruszanie się po kuchni jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli jesteś w ferworze walki i próbujesz w tym samym czasie przygotować 3 różne serniki na święta Bożego Narodzenia. Dlatego tak ważne jest, by rozmieszczenie produktów w kuchni odpowiadały Twoim potrzebom. Jeżeli Twoja największa szafka kuchenna podzielona jest na 3 strefy to na najwyższej półce radzimy umieścić kubki, filiżanki i szklanki, na średniej patery, miseczki i talerze dekoracyjne, na najniższej zaś przedmioty, które noszą nazwę tych „drugiej potrzeby’, np. dodatkowe komplety talerzy. Tak zaawansowana organizacja wymaga indywidualnego podejścia. Nawet przy porządkach warto zastanowić się, która strefa Waszej kuchni wymaga największej aktywności.

8. WYKORZYSTAJ KAŻDY CENTYMETR POMIESZCZENIA

Wąska szafeczka może pomieścić pionowo ustawione deski do krojenia lub książki kucharskie. Na drzwiach szafki możesz umieścić dodatkowe haczyki na chochle i łyżki, a do wnętrza półki, na odpowiedniej wysokości dodać pojemniczek na zaparzacze do herbaty, czy termometr.

fot. Pinterest

9. PRZECHOWUJ MAŁE PRZEDMIOTY W POJEMNIKACH

Dzięki temu, zamiast przeszukiwać całą szafkę w poszukiwaniu, np. resztek rodzynek, możesz wyciągnąć pojemnik (wcześniej oznaczony etykietą lub opisany flamastrem). Trik ten pomoże Ci w pozbyciu się starych opakowań.

10. SPRYTNE UŁOŻENIE KIELISZKÓW DO WINA I TALERZY

Jak magicznie zwiększyć objętość szafki lub regału, jeśli chcesz na nim postawić więcej niż dwa lub trzy kieliszki do wina? Wystarczy ustawić je naprzemiennie! Raz kielichem w dół, a raz w górę. Ponadto jeśli Twoja szafka ma dwie dojść wysokie półki możesz podzielić je na cztery dodatkowymi dwoma wspornikami. Na najniższej półce, na samym dole możesz ustawić talerze, następnie dodać wspornik, na którym umieścisz miseczki, np. do płatków śniadaniowych. Analogiczne postępuj z drugą półką. Na spodnie ustaw półmiski, a na wsporniku najczęściej używane kubki do kawy lub herbaty.

fot. Pinterest

11. MYŚL NIESZABLONOWO

Najgorsze, co możesz zrobić to przerazić się dziwnym układem czy rozmiarem szafek. Zamiast tego wykorzystaj tę przestrzeń, do wyeksponowania ładnych przedmiotów lub zrób z nich „stanowisko” do kawy i herbaty. Narożne szafki mogą pomieścić książki kucharskie, wąskie szafki deski do krojenia, z pozoru „niewymiarowa” szuflada może stać się miejscem na zbiór herbat, czy aromatycznych kaw. Wystarczy delikatnie ruszyć swoją wyobraźnię i przede wszystkim wykorzystać to, co się ma.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.