Aranżacja wnętrz, jak zrobić [PORADY]

Zapewne młodsi czytelnicy pamiętają słynną grę komputerową, podczas której należało zaprojektować rodzinę, a następnie wprowadzić ją do domu. My z kolei skłaniamy się do bardziej prostego rozwiązania – stwórz moodboard wnętrza, który pomoże Ci w wyznaczeniu kierunku, w jakim chcesz się poruszać, i którego będziesz się trzymać.

Mowa o sławnej grze The Sims. Ależ to były emocje! Nagle otrzymywało się niczym nieograniczoną przestrzeń, którą wystarczyło „TYLKO” zaaranżować. W podobny sposób, przy wykorzystaniu programów 3D do projektowania, pracują projektanci wnętrz. Różnica jest taka, że posługują się oni rzeczywistymi wymiarami danego pomieszczenia. Program ten staje się dużym ułatwieniem w celu wizualizacji danej przestrzeni. 

Jeśli będziesz przestrzegać naszych wskazówek to istnieje szansa, że aranżację wnętrz uznasz za świetną zabawę, a nie tylko przykry obowiązek, np. podczas remontu, czy przeprowadzki do nowego miejsca).

1. Określ swój styl

Zaczniemy od prostej sztuczki, która nieco przejaśni Ci w głowie. Spójrz na swoją szafę z ubraniami. Dominują w niej ubrania szyte na miarę, czy te bardziej luźne i wygodne? A może stawiasz na czarno-białe kolory lub bardziej wzorzyste tkaniny? Innymi słowy określ słowa kluczowe, które pomogą Ci w wizualizacji przestrzeni, w której chcesz przebywać i w której będziesz czuć się po prostu dobrze. 

Zwróć uwagę na inspiracje projektowe, których do tej pory doświadczyłeś. Może zaciekawiła Cię konkretna restauracja, zainteresował hotel, albo pub, w którym akurat byłeś? Dla ułatwienia opowiemy Ci historię z życia jednej z osób pracujących w naszym sklepie. Osoba o której mowa to Dominika, która jest na etapie wyboru odpowiednich drzwi dzielących dwa pokoje. Pewnego razu była w dość niepozornym pubie, gdzie do łazienki wchodziło się poprzez drzwi zrobione na wzór biblioteczki z książkami! Pomysł tak się jej spodobał, że postanowiła wcielić go w życie. Dokładnie tym tropem możecie iść w trakcie szukania swojego stylu.

Może to być całkowicie minimalistyczne wnętrze, które spodobało się Wam podczas ostatniej wycieczki do Japonii, czy idąc bardziej pod względem przedmiotów – skórzane, zużyte krzesła, które zauważyłeś w kolejce do doktora. Ba! Fani kinematografii z pewnością docenią stare, kinowe fotele, które postawią w przedpokoju albo i w salonie. Inspiracji jest całe mnóstwo, wystarczy się tylko rozejrzeć! 

Pień dekoracyjny

*Aktualizacja cen na dzień 29.01.2020

2. Odpowiedz sobie na pytanie czego nie lubisz

 Dużo łatwiej jest nam wyrazić to, czego nie lubimy lub co nam się szczególnie nie spodobało. Podczas aranżacji wnętrz ważne jest, by projektować dom/mieszkanie według własnego, a nie czyjegoś uznania. Dlatego nie bój się sprzeciwiać! Weź wspomnianą wcześniej kartkę i długopis do ręki i wypisz wszystko to, co chcesz wyeliminować. Takie reakcje są bardzo osobiste i indywidualne, ale także określają nasze gusta. Nie podobają Ci się nowoczesne stoły czy krzesła? Wolisz przytulny przedpokój, aniżeli surowy i minimalistyczny? Napisz to!

3. Buduj w obrębie swojej przestrzeni

W tym podpunkcie wychodzimy ze sfery marzeń i oczekiwań, a zderzamy się z tak zwaną rzeczywistością. Żadne pomieszczenie nie zostanie dobrze zaaranżowane, jeśli przedmioty będą niewymiarowe. Mamy tendencję do kupowania (szczególnie) mebli, które niekoniecznie pasują do wnętrza, ba, burzą jej równowagę. O co chodzi? Grunt to decydować się na meble, na które faktycznie masz miejsce. Proponujemy podzielić mieszkanie na kilka stref, w celu ułatwienia zadania. Pierwsza część – wypoczynkowa, sprzyja rozmowie, kolejna do oglądania telewizji, jeszcze jedna służąca za miejsce do pracy z biurkiem lub stołem projektowym. Proporcja i skala są kluczem do każdego projektu.

W każdym pomieszczeniu powinien znajdować się punkt centralny. W salonie może to być kominek lub dzieło sztuki. Ważne, żeby dany przedmiot wyróżniał się skalą, kolorem lub teksturą. Kontrast i różnorodność sprawiają, że pomieszczenie pod względem wizualnym, jest znacznie ciekawsze. Należy pamiętać o rytmie czyli powtarzającym się elemencie tego samego koloru, tekstury czy wzoru.

4. Próbuj zanim podejmiesz decyzję

Ten punkt przede wszystkim kierowany jest do osób, które rozpoczynają swoją przygodę z remontem lub budową mieszkania/domu. Zanim pomalujesz ściany na dany kolor, pokryjesz betonową podłogę bazą lub postanowisz przemalować meble – najpierw próbuj. Wybór farby jest jedną z najważniejszych i najbardziej opłacalnych decyzji, jakie możesz podjąć. Właściwy wybór farby harmonijnie łączy przestrzenie. Pomyśl o swoim mieszkaniu, jako o całości. Weź pod uwagę, że kolory mocno wpływają na nasz nastrój. Niektóre z nich sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi, spokojniejsi, a nawet pobudzeni. Kontrastowa czerń w kuchni, nie zawsze musi iść w parze z Twoimi przekonaniami dlatego…

... wybierając dany kolor, np. niebieski wybierz kilka jego odcieni – jaśniejszych i ciemniejszych. Nałóż próbki na mebel/ścianę i obserwuj kolor w naturalnym świetle. Często okazuje się, że kolor podstawowy, który sprawdził się w przypadku jednego projektu, nie zadziała w przypadku innego. To, co może sprawdzać się w przestrzeni u Twojej przyjaciółki, niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie. Z kolei próbki  w sklepie z farbami mogą być pomocnym punktem wyjścia, ale to, co dobrze wygląda na papierze, może nie przełożyć się na wnętrze.

A skoro jesteśmy przy kolorach to warto wspomnieć o wzorach. Mieszanie wzorów w wystroju wnętrz to jedna z bardziej zaawansowanych części całego projektu. Wzory nie muszą się zgadzać, ale muszą się wzajemnie uzupełniać.  

5. Mieszaj stare z nowym, drogie z tanim

Jeśli jeszcze nie zdążyliście zapoznać się z naszym ostatnim blogowym wpisem na temat trendów mieszkaniowych 2020 to koniecznie do niego zajrzyjcie, gdyż poruszamy tam jeden ważny punkt, który pięknie pokrywa się z mieszaniem stylów.

>> 8 najgorętszych trendów w 2020 roku <<

To, co drogie, nie musi być piękne i vice versa. Ba! W nowej dekadzie mieszamy to, co stare z nowym. Białą przestrzeń służącą do pracy (białe podłogi, białe ściany) możesz przełamać piękną, stylizowaną na starą komodę lub biurko. Ściany ozdób pracami nieznanych lub niszowych artystów: malarzy czy grafików. W łazience powieś własnoręcznie zrobioną makramę lub postaw nastrojowe świeczki. Kupuj na podstawie kształtu, wygody i tego, jak sztuka lub meble działają na Ciebie i Twoje potrzeby. Najbardziej skromne przedmioty mogą okazać się, najpiękniejszą rzeczą w danym pomieszczeniu. Nie wszystko musi być cenne, aby było ważne. Nie rezygnuj całkiem z przedmiotów, które darzysz sentymentem – znajdź dla nich odpowiednie miejsce. Zaaranżuj przestrzeń.

6. Zacznij od zera

Aranżacja wnętrz może być przytłaczająca. Często nie wiemy, od czego mamy zacząć. W przypadku każdego pokoju sugerujemy, aby zacząć od zera czyli wybrania podłogi. Nie ma znaczenia, czy chcesz podłogę z twardego drewna, z płytek, kamienia, a może pokrytą wykładziną po całości. Jeśli wybierzesz naturalne włókno lub neutralny ton – masz automatycznie więcej opcji z kolorami lub tapicerką. Jeśli zaczniesz od wzorzystego dywanu, możesz na jego podstawie zdefiniować paletę kolorów występującą w danym pomieszczeniu. Ważne, by planować przedmioty w tandemie, w innym razie narażamy się na kicz. To jest Twoja baza. Następnie zaczynasz układać warstwy. Jest to o wiele łatwiejsze podejście do podjęcia ostatecznej decyzji. Pod warunkiem, że dana decyzja może trwać latami.

To teraz czas na praktykę! Skupmy się na pomieszczeniu, które nie wymaga generalnego remontu. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze chcemy lub możemy zmienić całą podłogę. Dlatego dobrym rozwiązaniem, np. w małej kuchni są specjalne naklejki na podłogę czy płytki kuchenne. Proste, niedrogie rozwiązanie, w dodatku sprawdzone (!) diametralnie może zmienić całą przestrzeń. Do tej pory Twoja kuchnia miała kafelki w biało zielone kwiatki i brązową podłogę, a chcesz iść w bardziej nowojorski styl? Kup naklejki na kafelki kuchenne w formie starych, białych, nierównych kafli, tym samym tropem idź w kierunku podłogi – znajdź substytut, który będzie udawał surowy beton. Do tego przemaluj szafki i postaw na wyraziste dodatki. Jak zrobić metamorfozę salonu, kiedy masz niebieską kanapę? Pomyśl o poduszkach w ciekawych kolorach, np. żółtym/musztardowym. Łazienkę początkowo stylizowaną na styl antyczny zaaranżuj na modne Tulum – postaw na wzorzyste dywaniki, drewniane dodatki i dużo, dużo zieleni w zgodzie z trendem Urban Jungle w mieszkaniu.

>> Urban Jungle - dom pełen roślin >>

7. Postaw na stylowe dekoracje wnętrz

Czas na najprzyjemniejszą czynność – dekoracje do wnętrza domu. Jeśli masz już ustalony plan działania, wiesz w jakim kierunku należy iść podczas aranżacji salonu, łazienki czy przedpokoju, to wybór stylowych dodatków do Twojego mieszkania, jest już najprostszym z możliwych zadań. Dekoracje rustkalne sprawią, że Twoja przestrzeń będzie otwarta, jasna i bardzo przytulna. Dodatki w stylu glamour sprawdzą się w bardziej odważnych pomieszczeniach, których zadaniem jest przyciągać wzrok. Nie zapomnij też o dekoracjach ogrodowych, które z powodzeniem możesz wykorzystać także na tarasie czy balkonie – piękne, cementowe osłonki na doniczkę, skrzynki balkonowe czy lampiony ogrodowe sprawią, że (zbliżające się) wiosenne i letnie wieczory będziesz spędzać z przyjemnością, w swoim małym raju.

Szukaj inspiracji, sprawdzaj, jak inni aranżują swoją przestrzeń, otwieraj się na to, co nowe i przede wszystkim dobrze się baw!

8. Wskazówki dotyczące rozpoczęcia prac nad wystrojem

Co odróżnia profesjonalistę od amatora? Dobry dekorator wnętrz, po wejściu do danego pomieszczenia i wstępnych oględzinach, wie, jakie przedmioty „działają” w pokoju, kiedy jest czegoś za dużo, co wygląda gustownie lub co wymaga ozdoby.

Jedną ze wskazówek jest sposób ułożenia poduszek. Poduszki mogą być bardzo miłym akcentem, uzupełniającym kolorystykę danego pokoju, a w niektórych przypadkach mogą nawet stanowić centralny punkt pomieszczenia. Jednak niektórzy mają tendencję do przesadzania – unikaj przeciążania sofy. Jeżeli Twój gość nie ma gdzie usiąść przez wspomniane poduszki to znak dla Ciebie, że przesadziłeś.

Kolejnym z istotnych czynników jest wybór odpowiedniej grafiki. Główna zasada mówi: ustawiaj obrazy na wysokości oczu. To samo dotyczy żyrandola – często popełnianym błędem jest zawieszanie żyrandola zbyt wysoko lub zbyt nisko sufitu. Opuść go na tyle, aby wpuszczał światło do pokoju i został zauważony. Jeśli wieszasz go nad stołem, upewnij się, że kiedy wszyscy siadają do stołu, to wyżsi goście na niego nie wpadają.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.