Najlepszy sposób na parzenie herbaty

Czy zastanawiałaś się kiedyś, co składa się na idealną filiżankę herbaty? To nie cukier i cytryna, a raczej wiedza na temat minerałów, temperatury i czasu.

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem kawiarni, czy po prostu chcesz zostać koneserem herbaty, możesz skorzystać z poniższej ściągi do szybkiego i łatwego parzenia herbaty. A jeżeli chcesz posiąść tajemną wiedzę, zaskoczyć gości i swoje podniebienie, to czytaj dalej, by poznać najlepszy sposób na parzenie herbaty.

Zacznijmy od wody

Oczywiście woda jest kluczowym składnikiem, każdej filiżanki herbaty, ale nie każda woda jest sobie równa. Jeśli używasz wody z kranu, upewnij się, że jest świeża i zimna. Należy unikać wody z kranu, która przez dłuższy czas stoi w czajniku lub była wcześniej przegotowana. Powodem, dla którego powinnaś używać zimnej wody jest to, że gorąca woda ma tendencję do przenoszenia większej ilości minerałów, takich jak wapń, które mają wpływ na smak przygotowywanej herbaty.

Woda źródlana jest lepsza od wody destylowanej, ponieważ zawiera odpowiednią ilość i rodzaj minerałów, które wydobędą znacznie lepsze smaki.

Metody parzenia herbaty

Istnieje wiele różnych sposobów parzenia herbaty, a wiele z nich sprowadza się po prostu do osobistych preferencji. Jeśli do Twoich ulubionych herbat, należą liściaste, masz do wyboru kilka opcji parzenia.

Zaparzacz do herbaty

Powszechnie stosowane zaparzacze, to nic innego jak siatkowe kule z zawiasem, który pozwala napełnić je sypką herbatą, a następnie zamknąć. Zaparzacze do herbaty działają zasadniczo w taki sam sposób, jak torebki do herbaty, a mianowicie zanurza się je w gorącej wodzie, następnie wyciąga, gdy jest całkowicie nasączona.

Zaletą korzystania z tych poręcznych małych urządzeń jest to, że można ich używać wielokrotnie, w przeciwieństwie do torebek, które muszą zostać wyrzucone po każdym użyciu. Kolejną zaletą jest to, że możesz mieszać własne mieszanki różnych odmian herbat.

Zaparzacz do herbaty, w cenie od 16,00 zł // >>link do produktu<<

*Aktualizacja cen na dzień 14.10.2020

Filiżanka ze spodkiem MONA 200 ml, w cenie od 35,00 zł // >>link do produktu<<

*Aktualizacja cen na dzień 14.10.2020

*Aktualizacja cen na dzień 14.10.2020Zaparzacz herbaty – french press

Zapewne frech press, tj. zaparzacz znasz z przygotowywania kawy, jednakże spokojnie możesz używać tego przedmiotu także podczas parzenia herbaty. Urządzenie to posiada także wady, a do najbardziej widocznej należy ryzyko nadmiernego namoczenia herbaty, ponieważ liście nie są usuwane po zaparzeniu, tylko po prostu znajdują się wewnątrz zaparzacza.

Sitko do parzenia herbaty

Sitka do herbaty w przeciwieństwie do zaparzaczy (plastikowych lub metalowych), znajdują się nad filiżanką i luźno przechowują herbatę liściastą w koszyczku. Herbatę przygotowuje się polewając liście gorącą wodą, pozwalając jej przez nie przejść i przepłynąć przez siatkę. Sitko po zalaniu wodą, usuwane jest z górnej części filiżanki przed podaniem. Technika ta nie jest zbyt popularna i nie daje dużej kontroli  nad długością czasu parzenia.

Kubek z zaparzaczem YUKKA, w cenie od 37,00 zł // >>link do produktu<<

*Aktualizacja cen na dzień 14.10.2020

Filtry, saszetki do parzenia herbaty

Kolejną opcją są mniej popularne filtry lub saszetki do parzenia herbaty liściastej. Opcja ta jest bardzo wygodna, ponieważ jej priorytetem jest łatwe czyszczenie. Papierowe torebki do herbaty są często jednorazowe, co pozwala na zaoszczędzeniu czasu podczas sprzątania. Jednakże wersją bardziej ekologiczną są torebki eco wielokrotnego użytku, lub filtry biodegradowalne filtry papierowe.

Komplet dwóch kubków z łyżeczką, w cenie od 53,00 zł // >>link do produktu<<

*Aktualizacja cen na dzień 14.10.2020

Parzenie herbaty w imbryku

Bardzo popularna opcja wykorzystywana w kawiarniach i restauracjach. Ale, trzeba pamiętać, że imbryk imbrykowi nierówny. Wiele czajniczków ma wbudowane sitka, które pomagają w procesie infuzji. Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, w jaki sposób materiał, z którego jest zrobiony Twój imbryk, zatrzymuje ciepło, a także jaka temperatura parzenia herbaty, jest idealna dla danego rodzaju herbaty,

Żelazo – czajniki wykonane z żelaza, są powszechne do serwowania zielonych herbat, w stylu azjatyckim. Żelazo zatrzymuje ciepło przez długi czas, dzięki czemu jest lepszym rozwiązaniem dla herbat, które muszą być zaparzane w wyższej temperaturze, np. czarna herbata.

Szkło - szklane czajniki nie tylko pięknie prezentują kolor Twojej herbaty, ale także dobrze zatrzymują ciepło. Oznacza to, że zapewniają idealną temperaturę zielonej herbaty i świetnie nadają się również do parzenia białej herbaty.

Kubek z zaparzaczem, w cenie od 36,00 zł // >>link do produktu<<

*Aktualizacja cen na dzień 14.10.2020

Czynniki wpływające na smak herbaty

Istnieje kilka czynników, które wpłyną na smak produktu, który przygotowujesz. Znajomość sposobu, w jaki każdy z tych czynników wpływa na twoją herbatę, pomoże Ci w zastosowaniu najlepszego systemu parzenia.

Temperatura parzenia herbaty

Częstym błędem podczas parzenia herbaty jest doprowadzenie wody do wrzenia. Stan wrzenia uwalnia tlen z wody, co uniemożliwia herbacie osiągnięcie pełnego potencjału smakowego. Różne rodzaje herbat smakują lepiej, gdy są moczone w różnych temperaturach. Na przykład temperatura zielonej herbaty powinna różnić się od temperatury czarnej herbaty.

Czas parzenia herbaty

Gorąca herbata

Określenie czasu parzenia herbaty może być trudne, ponieważ czasy te mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju używanej herbaty. Ponadto istnieją subtelne smaki herbat, a wiele osób ma różne preferencje, co do tego, który z tych smaków jest dla nich najbardziej atrakcyjny. Tak więc, mimo że mogą istnieć ogólne wytyczne dla każdej ogólnej odmiany herbaty, sugeruje się, aby przetestować każdą nową herbatę i próbować jej co 30 sekund w miarę wzrostu, aby znaleźć najlepszy dla siebie smak. Poświęcenie czasu na zgłębienie tych zmian smakowych da Ci również cenną wiedzę, której możesz użyć, opisując każdą herbatę swoim gościom. Wyjaśnienie niuansów swoich herbat z pewnością zrobi wrażenie i pomoże gościom zdecydować, której herbaty chcieliby spróbować.

Ilość liści

Wiele osób uważa, że ​​im dłużej parzysz herbatę, tym będzie mocniejsza, ale prawda jest taka, że ​​wydłużenie czasu parzenia tylko wydobywa gorzki smak. Jeśli chcesz, aby herbata miała mocniejszy smak, dodaj więcej liści. Podstawową zasadą dotyczącą proporcji herbaty jest użycie 2 gramów herbaty na każde 227 gramów wody (więcej, jeśli jest to np. rumianek).

Jak zaparzyć mrożoną herbatę

Klasyczna słodka herbata

Do stworzenia mrożonej herbaty, możesz użyć tych samych liści, które byś wykorzystała w przypadku gorącego naparu. Istnieje kilka różnych sposobów parzenia mrożonej herbaty, ale niezależnie od wybranej metody, zawsze należy podwoić ilość liści herbaty, którą można użyć do przygotowania gorącej filiżanki, aby uzyskać mocny i aromatyczny mrożony napój. Jeśli chodzi o techniki przygotowywania mrożonej herbaty, to do najczęstszych należy:

Gorący napar – jest to prawdopodobnie najpowszechniejsza technika parzenia mrożonej herbaty i zasadniczo polega na przygotowaniu skoncentrowanej porcji gorącej herbaty, którą następnie wlewasz do szklanki wypełnionej lodem. W przypadku parzenia na gorąco należy dodać cukier lub miód, gdy herbata jest jeszcze gorąca, aby całkowicie się rozpuściła.

Zimny ​​napar – ta metoda nie wymaga podgrzewania w żadnym momencie procesu, ale polega raczej na wyczuciu czasu, aby wydobyć smaki z liści herbaty. Po prostu umieść wybrany przyrząd do zaparzania w pojemniku z zimną wodą i pozostaw go w lodówce na 6-12 godzin. Jeśli chodzi o słodziki, do zimnego naparu dobrym wyborem jest agawa, ponieważ rozpuszcza się łatwiej niż zwykły cukier granulowany.

Filiżanka, w cenie od 74,00 zł // >>link do produktu<<

*Aktualizacja cen na dzień 14.10.2020

Najczęściej zadawane pytania dotyczące parzenia herbaty. FAQ

Jak uniknąć osadzania się liści herbaty na filiżance?

Jeśli używasz herbaty liściastej, to tak naprawdę nie ma niezawodnego sposobu na to, by zapobiec osadzaniu się liści. Sztuka czytania liści herbaty to magiczna tradycja w wielu kulturach. W większości kultur pijących herbatę na całym świecie zwyczajowo zostawia się centymetr lub dwa płynu na dnie filiżanki, ponieważ tam pozostają liście i jest to całkowicie w porządku!

Czy mogę zrobić herbatę w kuchence mikrofalowej?

Nie zaleca się przygotowywania herbaty w kuchence mikrofalowej, ponieważ gwałtowny wzrost temperatury wody wpływa na jej smak i może powodować gorycz.

Czy mogę użyć tych samych liści herbaty więcej niż raz?

Tak. Większość rodzajów herbaty dobrze znosi wielokrotne zaparzanie. Smak i kofeina nie będą tak mocne, ale dopóki nie zostanie przesiąknięta lub zaparzona w zbyt wysokiej temperaturze, nie musisz się martwić o gorycz.

***

Jak widać, idealna filiżanka parzonej herbaty, to znacznie więcej niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Ponadto im więcej wiesz o swoich różnych odmianach herbaty, tym lepiej będziesz przygotowany do odpowiadania na pytania swoich gości lub potencjalnych klientów, jeśli zdecydujesz się otworzyć swoją herbaciarnię. Więc następnym razem, gdy będziesz parzyć filiżankę herbaty, pamiętaj o tych prostych sztuczkach, które wzmocnią naturalny smak i pomogą Ci czerpać jak najwięcej przyjemności z gorącego napoju.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.