Domowe biuro w sypialni. 5 sposobów na aranżację miejsca pracy

Budzisz się, ubierasz, idziesz zaparzyć kawę w swoim ulubionym kubku i siadasz popracować przy biurku. Brzmi idealnie, prawda? Bez wątpienia istnieją korzyści związane z pracą w domu: brak dojazdów, znacznie mniej przerw i kontrola nad środowiskiem pracy to tylko niektóre z nich. Ale pociąga to za sobą również potrzebę podejmowania świadomych decyzji o tym, jak pracować bardziej wydajnie. A co za tym idzie: jak może w tym pomóc Twoje miejsce pracy.

Prawdopodobnie większość z nas wybrałaby oddzielne biuro, zamiast kombinacji biuro/sypialnia lub biuro/salon. Jednakże nie zawsze jest to możliwe, by stworzyć dedykowane miejsce do pracy, zwłaszcza gdy operujemy małą przestrzenią mieszkalną. Jesteśmy zdania, że nie ma rzeczy niemożliwych, a wszystko zależy od dobrej organizacji czasu, przestrzeni i siebie! Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas planowania biura w sypialni.

Biurko skierowane na zewnątrz

Zakup biurka jest bardzo ważny, ponieważ decyzja o tym odpowiednim musi być przemyślania. Jeśli Twoja praca polega w większości na działaniach online wystarczy wąskie biurko przysunięte do ściany. Tym samym zajmujesz znacznie mniej miejsca w sypialni aniżeli to konieczne. Skierowanie biurka w stronę ściany lub okna to sprytne posunięcie. Siedząc plecami do łóżka, będziesz mniej rozpraszany myślami o słodkim śnie, w chwili, w której próbujesz pracować. Ponadto taka kombinacja pozwala na zamontowanie półek ściennych, na których będziesz mógł postawić małe organizery, ramki z plakatami lub zdjęciami, a nawet roślinki w swoich nowych, ulubionych osłonkach.

Osłonki na doniczki w cenach od 44,00 zł >>link do produktów<<

Aktualizacja cen 21.01.2020

Wybierz właściwe krzesło

Takie, które wpływać będzie na Twoje zdrowie i komfort. I nie mamy tutaj na myśli zwykłego krzesła, tylko takiego które naprawdę sprawi, że Twój kręgosłup nie ucierpi. Czynniki, które powinnaś wziąć pod uwagę to:

  • Stabilność;
  • Wygoda;
  • Dobrze zaprojektowana, ergonomiczna odmiana.

Oddziel miejsce pracy

Ważne jest, by zachować rozróżnienie między strefą pracy, a strefą relaksu. Najłatwiejszym na to sposobem jest zachowanie regularnego czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy. Oznacza to, że czas pracy powinien być tak rozplanowany, by nie dopuścić pracy po godzinach kosztem obowiązków domowych.

Korzystanie z zasłony lub parawanu to kolejny skuteczny sposób na oddzielenie miejsca do pracy i snu. A jeśli taka opcja Tobie nie odpowiada to zawsze możesz wykorzystać stary, dobry pomysł, który idealnie sprawdza się w salonie w postaci otwartego regału na książki. Nie masz miejsca na zasłonę lub regał? Zatem dbaj o porządek na biurku! Koniec pracy oznacza uporządkowanie przestrzeni: papiery wędrują do kasetek, długopisy do pojemniczków. Ponadto wyłączasz komputer i odchodzisz od biurka.

Biurko w… szafie! Umieszczenie biurka i komputera w szafie, którą możesz zamknąć, gdy skończysz, to wspaniały pomysł. Nie tylko możesz zamknąć drzwi wraz z nadejściem końca pracy, ale oznacza to również, że biuro nie będzie miało wizualnego wpływu na pozostałą część sypialni.

Odpowiednie oświetlenie

Nie ma nic bardziej demoralizującego niż próba pracy w ciemnym pomieszczeniu lub z oświetleniem fluoroscencyjnym (brr!). Odpowiednie oświetlenie jest ważne dla oczu i produktywności. Podnosi też morale pracowników. Z resztą sama możesz odpowiedzieć na pytanie o jakiej porze roku pracuje Ci się najlepiej: latem, gdy słońce jest jeszcze długo na horyzoncie, czy zimą, gdy ciemno robi się już nawet i w południe…

Jeśli w sypialni jest okno, ustaw biurko obok niego i wykorzystaj, jak najlepiej piękne, naturalne światło, utrzymując rolety w pełni lub częściowo otwarte.

Jeśli okna nie ma, to wybierz jasne, ale ciepłe oświetlenie górne, lampy biurkowe lub jedno i drugie. Należy unikać oświetlenia, które powoduje odblaski na ekranie komputera. Oświetlenie zadaniowe za ekranem może być jednym ze sposobów uniknięcia oślepienia.

Pomyśl kto będzie korzystał z przestrzeni

Będziesz korzystać tylko z obszaru roboczego? Jeśli tak, skonfiguruj go wyłącznie według własnych preferencji i potrzeb. Jeśli jednak Ty i Twój partner, znajomy lub przyjaciółka, będziecie dzielić przestrzeń roboczą, należy również wziąć pod uwagę jego potrzeby. Jeśli kiedykolwiek będziesz używać obszaru roboczego z kimś innym w tym samym czasie, upewnij się, że nie będzie tam zbyt ciasno. Pamiętaj też o tym, by uniknąć rozpraszania się lub irytowania innych podczas pracy.

***

Na koniec nie ma nic złego w pracy przy stole w jadalni dopóki dopóty… nie robisz tego każdego dnia. Niezależnie od tego czy wybierzesz wąskie biurko postawione przy ścianie w sypialni, schowane w szafie lub „wyciągane” ze ściany to każde z tych sposobów będzie tym odpowiednim na pracę zdalną z zacisza domowego. Dodając do swojej nowej przestrzeni kilka oryginalnych elementów sprawisz, że praca wykonywana w domu może być przyjemna i produktywna.

I tego Wam właśnie życzymy!

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.