5 wskazówek na udane Walentynki w dobie COVID-19

Niezależnie do tego czy jesteś singlem, w długim związku, czy mieszkasz sam lub z powodu kwarantanny w zupełnie innym miejscu – istnieje kilka sposobów, by zmienić oczekiwania i bezpiecznie obchodzić międzynarodowe święto miłości, jakim są Walentynki.

Pomimo pandemii wciąż istnieją sposoby na bezpieczne obchodzenie Walentynek. Dekorowanie przestrzeni lub spacer to jedne ze sposobów na uroczyste uczczenie tego dnia. Czekoladki, kwiaty, kolacja i tańce przywodzą na myśl wspomnienia Walentynek z przeszłości ale w tym roku dzień miłości może wyglądać nieco inaczej!

Pary i osoby samotne są generalnie przytłoczone, więc spędzanie Walentynek w ich przypadku jest poza zasięgiem ich myślenia czy planowania. Stres związany ze zmęczeniem przebywania online, pracą, bezrobociem, opieką nad uczniami w domu, lękiem przed chorobą i nie tylko utrzymaniem romansu na odległość.

Długotrwały stres może odbić się na zdrowiu psychicznym i fizycznym

Długotrwały i przewlekły stres może niekorzystnie wpływać na nastrój, zdrowie psychiczne, poziom energii, a także… metabolizm. To zużycie naszych ciał wpływa na nastroje i relacje. Nie oznacza to, że relacje cierpią, ale możemy nie być tak skoncentrowani na tematach, które zwykle kojarzą nam się ze świętem zakochanych.

Ponadto ograniczenia dotyczące spożywania posiłków w pomieszczeniach i innych formach rozrywki mogą sprawić, że spędzenie Walentynek staje się wyzwaniem.

Walentynki – powód do świętowania

Mimo tego nieco depresyjnego nastroju, Walentynki to wciąż dzień wart do świętowania (zwłaszcza, że w roku 2021 przypada w niedzielę!). Dlaczego? Ponieważ święta i tradycje dostarczają radości i dają poczucie pozytywnego oczekiwania. To oczekiwanie wzmaga podekscytowanie i zapał. To naprawdę pomaga naszemu nastrojowi i nastawieniu w czasach, gdy musimy radzić sobie z wyzwaniami i trudnościami tu i teraz.

Jak bezpiecznie świętować walentynki w dobie pandemii COVID-19?

Sprawdź naszych 5 sprawdzonych rozwiązań!

Zmniejsz ciśnienie

Jeśli zaplanowanie czegoś na Walentynki mocno Cię stresuje, pamiętaj, że nie musisz świętować 14 lutego. Zamiast tego zastanów się, jak codziennie inwestować w związek. Co możesz zrobić, aby zaskoczyć swoją miłość jutro i kolejnego dnia?

Skupianie się na małych gestach każdego dnia to codzienna inwestycja, która jest ważniejsza niż pojedyncza uroczystość, przypadająca na miesiąc luty.

Zmień swoją rutynę

Skoncentruj się na oderwaniu się od rutyny z partnerem podczas obchodzenia Walentynek. Dla przykładu jeśli zazwyczaj jesz kolację i idziesz do kina ze swoim partnerem, zmień to na zamawianie online kwiatów lub czekoladek, pisanie sentymentalnej notatki/kartki, przygotowanie kąpieli, czy przygotowanie wieczoru filmowego w zaciszu domu.

Najważniejszą częścią Walentynek i innych świąt jest poświęcenie niepodzielnej uwagi chwili, tj. więcej kontaktu wzorkowego, wyrażania uznania, okazywanie wdzięczności i miłości.

Zmień aranżację otoczenia

W ciągu ostatniego roku Twoja przestrzeń prawdopodobnie pełniła rolę biura, szkoły, sypialni i nie tylko.  Przestaw meble, zamów nowe dodatki do wnętrz – kolorową osłonkę, zestaw filiżanek, nowe prześcieradła. Tylko po to żeby coś zmienić i żeby poczuć się lepiej w często użytkowanej przestrzeni.

Chodź i rozmawiaj

Kiedy wszystko inne jest zamknięte, wspólny spacer to aktywny sposób na prowadzenie znaczącej rozmowy bez presji. Warto ten czas wykorzystać na intymne rozmowy zachęcające do refleksji nad przyszłością.

Świętuj z innymi

Zamiast skupiać się na romantycznej otoczce święta zakochanych, celebruj inne rodzaje miłości, np. do samego siebie, z rodzicami, sąsiadami, czy przyjaciółmi. W zależności od lokalnych ograniczeń (i pogody) możesz spotkać się na zewnątrz lub zaplanować coś wirtualnego.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.