Wprowadź Orient Dekorując Wnętrze

Szeroko rozumiany styl orientalny wzbogaca sztukę wystroju wnętrz już kilka stuleci. Największy rozkwit nurtu chinoiserie w Europie datuje się na XVIII stulecie, kiedy to we Francji Madame Pompadour ukochała tzw. „chińszczyznę”.

W Polsce największą miłośnikiem i ambasadorem tego stylu była Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Styl, mimo że pochodzi z Chin, nigdy nie był jego wiernym odzwierciedleniem jeden do jednego. Tak naprawdę jest to styl, który powstał w Europie i którego konwencja jest jedynie inspirowana elementami wschodnioazjatyckiej sztuki i kultury. Będąc na stałe obecny w Europejskich domach ewoluował do dzisiejszej formy, którą można spotkać we współczesnych domach.

W jakich wnętrzach można wykorzystać styl orientalny?

Nie ma uniwersalnej i jednej odpowiedzi na to pytanie. W dobie eklektyzmu, przenikania nurtów i stylów, orientalne dekoracje domu można spotkać zarówno w nowoczesnych mieszkaniach, jak i stylowych tradycyjnych domach. Ważniejsze od gdzie jest tutaj ile, nie chcesz przecież zrobić ze swojego domu sklepu z pamiątkami. Dekorując wnętrze orientalnymi dekoracjami do domu najważniejsze jest wyczucie. Najlepszą metodą jest dodawanie orientalnych elementów wystroju jeden po drugim, stopniowo, do momentu, w którym przeplatające style równoważą się zachowując miłą dla oka harmonię tekstur, kolorów i kształtów.

Jakie orientalne dekoracje do domu użyć ?

To szczegóły robią największą różnicę. Nie musisz przewracać domu do góry nogami, robić remontu i wielkich inwestycji, aby orient zagościł w twoim domu. Poniżej kilka dekoracji, które odmienią twoje wnętrze.

 1. Orientalne figurki

W sztuce chinoiserie przeplatają się nawzajem dwa motywy zwierząt i bogów. Najczęściej spotykanymi są:

  • figurka słonia — symbol szczęścia w hinduizmie. Ganeśa, bóg dobrych przedsięwzięć, obfitości i mądrości, jest przedstawiany z głową słonia. Hindusi modlą się do niego przed powzięciem ważnych decyzji, a także proszą go o pomoc w trudnych przedsięwzięciach.
  • figurka żółwia — w kulturze chińskiej żółw ma specjalne miejsce, symbolizuje on długie życie, ogromne szczęście oraz mądrość i stabilność.
  • figurka garura— mityczne stworzenie przedstawiane jest jako złoty lub czerwony orzeł o ciele człowieka. Garuda jest symbolem siły wojownika, szybkości oraz zręczności,
  • figurka buddy — w zależności od pozycji (stojącej, leżącej, siedzącej lub idącej) oraz układu dłoni figurka ma inną symbolikę.
  • figurki lampartów i lwów — symbolizują przede wszystkim odwagę i męstwo.

 2. Orientalne świeczniki dekoracyjne

Świeczniki wykonane z naturalnych materiałów tj. metal i kamień zdobione orientalnymi najczęściej ażurowymi wzorami. Ogień w kulturach orientu ma szczególne znaczenie a w twoim domu wprowadzi ciepły i przytulny klimat po zmroku.   

3. Orientalne lustra dekoracyjne

Orientalnie, zdobione marokańskimi wzorami lustra doskonale wkomponuję się w estetykę nowoczesnych wnętrz. Lustra są doskonałym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza, praktycznym elementem przy wejściu do mieszkania, jak również idealnym sposobem udekorowania gołych ścian. Lustra charakteryzują się bogato zdobionymi ramami oraz mocnymi kolorami najczęściej występują w odcieniach złota.

4. Orientalne lampy ceramiczne

Nie wolno pominąć oczywiście szlachetnej chińskiej porcelany i ceramiki! Lampy ceramiczne ozdobione orientalnymi wzorami to absolutny must have.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.