Home office czyli 12 najważniejszych wskazówek dotyczących pracy w domu

Praca z domu ma swoje zalety, począwszy od braku dojazdów, bardziej elastycznego harmonogramu pracy, a skończywszy na pracy w niestandardowym środowisku. Ale home office to też wyzwania.

Jak sobie radzić z wykonywaniem pracy, gdy w pobliżu znajdują się dzieci? Jak uniknąć poczucia izolacji? Czytaj dalej, aby zapoznać się z naszą listą 12 wskazówek, które pomogą w utrzymaniu produktywności i równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym.

Zacznij od harmonogramu

Pracując zdalnie musisz ustalić harmonogram i się go trzymać. W końcu praca zdalna to wciąż praca, bez osobistych spotkań, które przerywają dzień. Aby tego uniknąć zaplanuj swój dzień tak, jak w biurze. Posiadanie jasnych wskazówek, kiedy pracować i kiedy robić przerwy, pomoże Ci w bardziej wydajnej pracy, a także w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym.

Trzymanie harmonogramu wymaga ustalenia przez Ciebie tego, jaką pracę będziesz wykonywać, a także kiedy. Korzystaj z kalendarza online, w celu tworzenia wydarzeń i przypomnień. Jeśli praca, którą wykonujesz nie wymaga od Ciebie sztywnych godzin 8:00-16:00, zastanów się w jakich porach dnia jesteś najbardziej produktywna i w tych konkretnych godzinach zaplanuj najważniejszą pracę, jaką musisz wykonać.

Dla przykładu, jeśli zajmujesz się profesjonalnym robieniem zdjęć na zlecenie najważniejsze dla Ciebie jest światło naturalne, więc musisz śledzić pogodę. Ponadto musisz też zarezerwować czas na obróbkę tych zdjęć.

Dla graficzki freelancerki najlepszą porą na składanie chociażby ebooka, czy tworzenia prezentacji może być noc. To samo dotyczy innych zawodów nie wymagających pracy w biurze, np. copywriting, prowadzenie social media marek, czy wykonywania zadań wirtualnej asystentki.

Natomiast jeśli pracujesz z domu ze względu na pandemię koronawirusa, ważne jest żebyś utrzymała stały rytm dnia. Będąc w domu jesteś w pracy, więc nie możesz nagle iść na zakupy o godz. 10:00.

Ustal granice

Chociaż nie każdy, kto pracuje z domu posiada luksus w postaci domowego biura, to nadal ważne jest, by stworzyć w mieszkaniu prywatne, ciche miejsce do pracy. Zamiast pracować z łózka lub kanapy – co jest złe dla Twojego kręgosłupa, poświęć pracy określony pokój lub konkretny obszar Twojego mieszkania. Posiadanie dedykowanego miejsca do pracy pomoże Ci zostawić ją i zająć się odpoczynkiem.

Upewnij się, że na wyciągnięcie ręki posiadasz niezbędne produkty, które pozwolą Ci wykonywać Twoje obowiązki. Może to być kubek z długopisami lub szufladka na dokumenty, papiery i notes.

Zdobądź narzędzia do pracy zdalnej

Gdy tylko zaczniesz pracować w domu, ważne jest żebyś otrzymała sprzęt, którego będziesz potrzebować. Niezależnie od tego, czy jest to dodatkowy monitor, laptop, klawiatura lub mysz. Nie bój się prosić o narzędzia, które ułatwią Ci pracę.

Kolejnym krokiem to upewnienie się, czy masz dostęp do odpowiednich aplikacji. Pracownicy zdalni często polegają na oprogramowaniu do wideokonferencji, takim jak Skype i Slack do komunikacji ze swoimi zespołami. Upewnij się, że cała Twoja technologia, w tym Wi-Fi i VPN, faktycznie działają z domu, aby Twój dzień pracy nie był zakłócany przez problemy techniczne.

Kubki i filiżanki w cenach od 10,50 zł << link do produktów <<

Ubierz się

Tak, wiemy. Wstawanie z łóżka w piżamie i udawanie się prosto do laptopa jest bardzo kuszące, ale łatwiej jest uzyskać profesjonalne nastawienie, przygotowując się i ubierając do pracy. Weź prysznic, ubierz się, uczesz, zrób delikatny makeup nawet jeśli miałby oznaczać tylko nałożenie kremu BB. Zrób to, co normalnie byś robiła idąc do pracy. Te małe rzeczy sprawią, że poczujesz się lepiej i pomogą Ci w wykonywaniu swoich obowiązków zdalnie. Wstawanie o 7:45 do pracy, która zaczyna się o 8:00 nie jest najlepszym pomysłem.

Upewnij się, że rodzina rozumie, że jesteś niedostępna

Ustal podstawowe zasady z rodziną i innymi osobami, które przebywają w domu podczas Twojej pracy zdalnej. Zwłaszcza dzieci potrzebują jasnych zasada określających, co mogą, a czego nie mogą robić w tym czasie. Twoja rodzina musi zrozumieć, że Twoje godziny pracy, nie są czasem na wykonywanie przez Ciebie prac domowych lub innych zadań, które mogłyby zakłócić Twoją produktywność.

Stwórz plan dla swoich dzieci w domu

Praca w domu z dziećmi w pobliżu jest trudna, dlatego warto znaleźć dla nich zajęcia, które zapewnią im rozrywkę i koncentrację. Zaopatrz się w układanki, książki i gry, aby miały zajęcie podczas Twojej pracy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że inaczej wygląda praca z domu mając obok nastolatka, a 3-letnie dziecko dlatego warto porozmawiać z partnerem o podziale obowiązków.

Ustal plan działania z pracodawcą

Jeśli dopiero zaczynasz pracę w domu, przedyskutuj z pracodawcą, co jest realistyczne do osiągnięcia w domu, a co nie. Musicie ustalić, w jaki sposób będziecie się komunikować – czy to za pomocą poczty e-mail, programu typu Skype, czy programów ułatwiających zarządzanie zadaniami, takimi jak chociażby Asana, czy Trello. Musicie ustalić także, czy masz elastyczny harmonogram pracy, czy pracę w konkretnych godzinach, np. 9:00 – 17:00. W końcu obu stronom zależy na tym, by praca zdalna przebiegała bezproblemowo.

Świece i świeczki w cenach od 22,00 zł << link do produktów <<

Zminimalizuj rozproszenia w obszarze roboczym

Szczekający pies sąsiada, czy roboty drogowe mogą skutecznie Cię rozproszyć. Dobrym sposobem są słuchawki z redukcją szumów, które pozwolą Ci skupić się na pracy. Ponadto powinnaś unikać rozrywek typu włączony telewizor, przeglądanie social mediów, czy długich rozmów telefonicznych. Jednym słowem odłóż na bok wszystko to, czego nie robiłabyś w biurze.

Kamerka internetowa

Korzystanie z kamery internetowej podczas spotkań zespołu lub rozmów z klientami, pomaga w komunikacji, a także w poczuciu izolacji. Możliwość zobaczenia osoby, z którą się komunikujesz jest ważna i pozwala na bardziej płynną relację.

Pozostań w kontakcie ze współpracownikami

Kiedy pracujesz zdalnie w pełnym wymiarze godzin, nie masz możliwości zjedzenia lunchu ze współpracownikiem ani wpadnięcia na chwilę do biura księgowej. Aby uniknąć poczucia izolacji, należy regularnie kontaktować się ze współpracownikami. Potraktuj to, jako część rutyny.

Korzystaj z zalet pracy z domu

Praca z domu wiąże się z wyjątkowymi korzyściami. To od Ciebie zależy, jak rozplanujesz sobie dzień i o tyle o ile w konkretnym wymiarze godzin wykonasz przydzielone Tobie zadania, o tyle nikt nie będzie miał pretensji jeśli w czasie przerwy udasz się na 10 minutowy jogging z psem wokół osiedla. Skorzystaj z przywilejów pracy zdalnej, ponieważ możesz i na to zasługujesz.

Odłóż pracę po godzinach

Postaw sobie za cel kończenie pracy każdego dnia o tej samej porze. Tak, jak zaczynasz dzień od rutyny, tak samo ważne jest stworzenie rutyny po pracy. Niezależnie od tego, czy chodzi o gotowanie obiadu, czy zajęć jogi online, wypracuj te nawyki, aby mocno oddzielić koniec pracy.

~~~~

Praca zdalna jest wygodna, ale wymaga trochę wysiłku i planowania, aby w pełni działała. Łatwo jest wpaść w pułapkę, pt. „szef nie widzi”. Nie możesz pozwolić na brak efektywności i przede wszystkim być fair wobec swojego pracodawcy. A jeśli wypracujesz odpowiednie nawyki, będziesz mogła cieszyć się z korzyści związanych z oszczędnością czasu i większą produktywnością.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.