Aromaterapia: Jak manipulować emocjami. Krótka lista zapachów

Zapachy przyciągają uwagę. Zastanów się, jakie emocje towarzyszą Ci gdy czujesz kuszący aromat świeżo upieczonych ciastek lub chleba, zapach świeżo mielonej kawy lub niektórych perfum, czy wód kolońskich, które nagle przywołują wspomnienia z przeszłości.

Na podstawie tych kilku przykładów można zauważyć, że aromaterapia naprawdę wpływa na nasze emocje. Aromaty i zapachy działają na nas, w sposób prymitywnych choć i pociągający.

Wpływ aromaterapii na emocje

Aromaterapia może pomóc w zrelaksowaniu się po ciężkim dniu, zapewnić jasność umysłu, pomóc w radzeniu sobie z wewnętrznym konfliktem emocjonalnym, czy po prostu dodać nam energii fizycznej, emocjonalnej lub psychicznej.

Podczas wąchania konkretnych zapachów, do określonych części naszego mózgu wysyłana jest informacja, która wpływa na pamięć, podstawowe emocje, uczenie się. Tym samym zapachy mogą wpływać na ludzi i ich samopoczucie, a nawet i wzajemne interakcje.

Mając to na uwadze, warto włączyć zapachy do swojego codziennego życia, by poprawić swoje samopoczucie, a nawet i delikatnie wpływać na ludzi wokół siebie.

Lista zapachów i ich wpływ na emocje

Aromaterapia często jest wykonywania przy użyciu olejków eterycznych, które mają bardzo silne działanie, dlatego podczas aromaterapii często wykorzystuje się raptem kilka kropli. Poniżej przygotowaliśmy listę zapachów i ich wpływ na emocje.

Zapachy łagodzące gniew: rumianek, jaśmin, paczula i róża.

Zapachy łagodzące niepokój: cydr, bergamotka, lawenda, majeranek, geranium, fiołek, cyprys.

Zapachy zwiększające zaufanie: jaśmin, paczula, drzewo sandałowe, kadzidło.

Zapachy łagodzące depresję: szałwia, melisa, werbena, drzewo sandałowe, bergamotka, mandarynka.

Zapachy poprawiające pamięć: liść laurowy, jodła, majeranek, rozmaryn, szałwia.

Zapachy łagodzące smutek: cyprys, jodła, rozmaryn, szałwia.

Zapachy używane, jako afrodyzjaki: jaśmin, róża, drzewo sandałowe, wanilia.

Zapachy orzeźwiające i przezwyciężające zmęczenie: kamfora, kardamon, cynamon, goździki, cyprys, eukaliptus, mięta pieprzowa, sosna, szałwia, jabłko korzenne.

Zapachy regulujące stres, napięcie nerwowe i bezsenność: bergamotka, rumianek, cynamon, goździki, lawenda, gałka muszkatołowa, waleriana, melisa, wanilia, drzewo sandałowe.

Zapachy uspakajające drażliwość: rumianek, róża, geranium.

Metody aromaterapii

Powyższe zapachy można uwalniać na kilka sposobów, np. za pomocą atomizera. Atomizer powoduje, że zapach rozpraszany jest w powietrzu w formie sprayu. Kolejnym sposobem jest użycie kominka zapachowego wykonanego z ceramiki. Na spód kominka wkłada się zapaloną świeczkę t-liht, która nagrzewając nasadę rozpuszcza wsypane wcześniej granulki z odpowiednim zapachem.

Kominki zapachowe w cenach od 17,50 << link do produktów <<

Aktualizacja cen 18.11.2020

Oczywiście można użyć też świec o konkretnym zapachu. Świece są nie dość, że wdzięczną to właśnie praktyczną dekoracją. Wystarczy umieścić je w dowolnym pomieszczeniu – na biurku podczas pracy, czy stoliku kawowym podczas oglądania filmu lub czytania książki.

Zmieszanie olejku eterycznego z solami, mlekiem lub olejkiem sezamowym w wodzie do kąpieli, zdecydowanie poprawi Was komfort wieczornego rytuału. Sole, mleko i olej sezamowy działają, jak emulgator, powodując, że oleje rozpraszają się w wodzie, a nie tylko unoszą się na powierzchni. Przygotowując taką kąpiel należy pamiętać o odpowiednim stosunku. My rekomendujemy użyć 5-10 kropli olejku eterycznego na 1 szklankę soli, mleka lub oleju sezamowego.

Czy wiesz, że do aromaterapii często wykorzystuje się gorące kompresy lub inhalację? Te metody są szczególnie wykorzystywane w warunkach domowych. Jeżeli wybierasz gorący kompres to powinnaś dodać 10 kropli oleju do ok. 120 ml gorącej wody. Następnie namocz kawałek materiału – najlepiej flanelę i umieść kompres na konkretnym obszarze ciała. Inhalacja to nic innego, jak wdychanie konkretnego zapachu. W tym celu możecie wykorzystać znany Wam sposób miski, ręcznika, gorącej wody i olejków eterycznych, choć równie dobrze możecie dodać 1-2 krople olejku eterycznego na dłonie, które następnie należy potrzeć, przysunąć do nosa i wziąć głęboki wdech.

Masaż to kolejna z naszych propozycji. Czasem olejki eteryczne należy rozcieńczyć innym olejkiem. Niektóre olejki są zbyt gorące, aby można je było stosować na skórze dlatego przed kupnem konkretnego warto szczegółowo zapoznać się ze sposobem jego użycia.

Zastanów się, jak przy pomocy zapachu możesz poprawić swoje życie i życie osób z Twojego bliskiego otoczenia.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.