Wielkanoc i koronawirus: 7 pomysłów na to, by uczynić czas Wielkiej Nocy wyjątkowym

Już teraz wiemy, że ze względu na pandemię koronawirusa Wielkanoc spędzimy w zdecydowanie mniejszym gronie. Jednak nie musi to być powód do smutku – sprawdź i wdróż 7 pomysłów na to, by uczynić czas Wielkiej Nowy wyjątkowym.

Jeszcze nie ma oficjalnych informacji o tym, by Wielkanoc przypadająca w niedzielę 12. kwietnia miała zostać odwołana choć prognostyki raczej nie podtrzymują nas na duchu. Ze względu na bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich odwołujemy uroczystości i z bólem spędzamy je w najbliższym gronie wykluczając chociażby rodziców, wnuków, a nawet samotnych sąsiadów. Sprawdźcie nasze wskazówki, jak wejść w ducha Wielkanocy, przestrzegając jednocześnie środków ostrożności dotyczących COVID-19.

1. Zaangażuj dziadków, jednocześnie dbając o ich bezpieczeństwo

Dziadkowie i starsi członkowie rodziny są najbardziej narażeni na ryzyko powikłań ze strony koronawirusa, jednakże istnieją sposoby, by i oni nie poczuli się osamotnieni podczas kwarantanny. Jednym ze sposobów jest dostarczenie osobom starszym zdezynfekowanych koszyków wielkanocnych jednocześnie zachowując przy tym odległość co najmniej 1,5m. Ten drobny gest pozostawiony pod ich drzwiami może dodać im otuchy, a telefon czy kartka z samodzielnie wypisanymi życzeniami sprawi, że w tym wyjątkowo trudnym czasie, nie będą czuć się samotni.

2. Polowanie na jajka wielkanocne w… domu

Czas odłożyć zabawy na świeżym powietrzu (a wiemy, że może być to trudne zwłaszcza, że pogoda nas wyjątkowo rozpieszcza w tym roku) i zaplanować kreatywne polowanie na jajka wielkanocne w domu. Polowanie może obejmować proste zadania ale i te bardziej skomplikowane łamigłówki. Im więcej zabawy tym lepiej! 

----------------------------------------------------------------------------------------------

6 POMYSŁÓW NA WIELKANOCNE POLOWANIE NA JAJKA W DOMOWYM ZACISZU

----------------------------------------------------------------------------------------------

3. Zorganizuj wielkanocną wideokonferencję 

Najprostsze sposoby są tymi najlepszymi. Pomyśl o wszystkich tych, którzy na co dzień mieszkają poza granicami kraju i nie zawsze mają okazję przyjechać do Polski, by świętować z rodziną święta czy inne ważne uroczystości. Jak zatem rodziny radzą sobie w takich sytuacjach? Organizują wideokonferencję przez Skype lub inną aplikację.

Być może na pierwszy rzut oka śniadanie wielkanocne podczas wideo czatu może wydawać się Wam dziwna, lecz jest to jeden ze sposobów na zaangażowanie całej rodziny. Zapewne nigdy nie pozwoliłabyś na spożywanie posiłku podczas włączonego komputera ale… może warto spróbować? W końcu mamy inną sytuację – nie ma innego sposobu na zaproszenie rodziny do wspólnego stołu

4. Włącz dzieci do świątecznych przygotowań

Zawsze powtarzaliśmy i będziemy powtarzać, że jednym ze sposobów zwalczenia nudy u dzieci jest włączenie ich w świąteczne przygotowania. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że inaczej jest, gdy pod swoimi skrzydłami mamy 2-letnie dziecko, a inaczej gdy 8-letnie jednak zawsze warto spróbować! 

5. Korzystaj z usług wielkanocnych online i wspieraj polskie marki

Ten wyjątkowy czas jest trudny dla wszystkich, również i dla przedsiębiorców dlatego tak ważne jest wspieranie ich właśnie teraz. Jeśli nie ma siły przygotować wielkanocnego posiłku lub nie masz czasy, by zajmować się świątecznymi wypiekami lub tworzyć stroiki wielkanocne to skorzystaj z usług lokalnych cukierni, kwiaciarni czy restauracji, które lubisz. Z pewnością przygotują wszystko to, czego potrzebujesz i w całkowicie bezpieczny sposób dostarczą Ci pod drzwi. 

Natomiast jeżeli chodzi o duchową celebrację Wielkanocy to w telewizji czy radiu transmitowane są msze święte na żywo. Warto sprawdzić stronę internetową pobliskiego kościoła, aby zobaczyć w jaki sposób można uczestniczyć w nabożeństwach online.

6. Stwórz nową tradycję wielkanocną

Ten rok jest bez wątpienia inny niż poprzednie. Zmusza nas do przeorganizowania naszego życia ale i też refleksji oraz docenienia tego, co się ma. Dlatego radzimy stworzyć nową tradycję wielkanocną – kto wiem, może to właśnie telefon do bliskich lub nawet krótka wideokonferencja, na którą nigdy nie było czasu, znajdzie jednak się w Waszym wypchanym po brzegi kalendarzu. Może uda Wam się stworzyć z dziećmi przepis na deser, który będziecie powtarzać w kolejnych latach. Może to jest właśnie najlepszy czas na zapoczątkowanie nowych tradycji. 

Duchowość i emocjonalność Wielkanocy pozostanie bez zmian, nawet jeśli z powodu pandemii koronawirusa musimy zmienić swoje plany. Nie wprowadzajmy więc chaosu mówiąc, że Wielkanoc została odwołana – po prostu obchodzimy ją w innych okolicznościach. Spójrzmy na historię i na lekcję jaką nam dała. Nawet jeśli ludzie zostali pozbawieni wszystkiego, nadal świętowali głębsze i prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia czy Wielkiej Nocy. I tak właśnie zróbmy z tegoroczną Wielkanocą.

Pamiętaj #zostańwdomu nawet jeśli do swoich rodziców masz raptem 700 metrów. Dbaj o bezpieczeństwo i zdrowie swoje i swoich bliskich. Nie podejmuj pochopnych decyzji i sprawdź, jak możesz sprawić, by ten czas był wciąż wyjątkowy, choć tak inny.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.