Tradycyjne kolory wielkanocne – znaczenie

Nie ma wątpliwości, że wiosna jest jedną z najładniejszych pór roku, a święta wielkanocne mają w sobie magię. Magię kolorów!

Wszędzie królują pastele, wszyscy są pięknie ubrani, a wszystko to na tle Pani Wiosny, kiedy trawa powoli robi się soczysta, a kwiaty wracają po długim zimowym śnie.

Różowe tiulowe sukienki, pastelowe fioletowe krawaty, żółte jajka i zielona trawa – wszystko to, idealnie łączy się w całość. Ale czy wiesz, że niektóre z tych wielkanocnych kolorów mają zdecydowanie bardziej głębokie znaczenie? To nie przypadek, że różowy, fioletowy, biały i zielony wydają się być wszędzie o tej porze roku. 

Biały

Biały to symbol czystości i niewinności, a także kolor wielkanocnej lilii, która ma wiele religijnych znaczeń. Na przykład mówi się, że białe lilie wielkanocne rosły w ogrodzie Getsemani po ukrzyżowaniu Chrystusa. A z kolei w sztuce białe lilie są często kojarzone z Dziewicą Maryją, jako symbolem jej czystości

Różowy 

Jeśli chodzi o kolory liturgiczne to różowy oznacza radość. Nosi się ją tylko dwa razy: w trzecią niedzielę nadejścia i czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Poza kościołem, wysyłanie wybranej osobie różowej róży jest jednoznaczne ze szczęśliwym przesłaniem, symbolizującym radość, szczęście, łaskę i łagodność.

Żółte złoto

Żółć i złoto reprezentują powrót słońca. Jeśli chodzi o kwiaty, to żółte są symbolem przyjaźni. A w kontekście religijnym złoto reprezentuje radość, zwycięstwo i triumf podobnie, jak triumf zmartwychwstania nad śmiercią

Figurki króliczki, w cenie od 11,60 zł // >>link do produktu<< // cena dotyczy 1 szt.

*Aktualizacja cen na dzień 24.03.2020

Czerwony

Chociaż czerwie nie jest często używana do ozdabiania podczas Wielkanocy, to ma nadal ogromne znaczenie dla świąt. Czerwień nosi się w Niedzielę Palmową, jako symbol krwi Chrystusa i Jego ofiary dla ludzkości

Fioletowy

Fiolet jest noszony przez duchowieństwo przez cały okres Wielkiego Postu, jako symbol pokuty, pokory i melancholii. Ma służyć jako przypomnienie cierpienia Jezusa.

Zielony

Zieleń jest symbolem życia wiecznego, a także odrodzenia i odnowy. Kolor ten i jego znaczenie są najbardziej odpowiednie na wiosnę, kiedy wszystko zaczyna znów kwitnąć.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.