Jak suszyć pomarańcze do dekoracji. Krok po kroku

Powodów dla których kochamy jesień jest sporo. Na szczęście pogoda nas wyjątkowo rozpieszcza, a to oznacza, że możemy udać się na długie spacery do lasu. W ten oto sposób łączymy przyjemne z pożytecznym - przyjemne gdyż możemy uruchomić pokłady naszej wyobraźni, pożyteczne gdyż ruch każdemu z nas dobrze zrobi.

A skoro już o kreatywności mowa to nie może zabraknąć jesiennych aranżacji wnętrz. Wystarczy kilka elementów dekoracyjnych, by od razu poczuć przytulny i ciepły klimat. Dzisiaj zachęcamy do wykonania prostej dekoracji z suszonymi pomarańczami w roli głównej. Pokażemy Wam, jak stworzyć prostą i niepowtarzalną kompozycję.

Suszone pomarańcze w słoiku - czego potrzebujesz

Do stworzenia niepowtarzalnej kompozycji potrzebujesz kilka elementów. Przede wszystkim wybierz odpowiedniej wielkości słoik - może być z korkową pokrywką, jak w naszym przypadku. Nie musisz obawiać się, że będzie to jednorazowy zakup, gdyż taki słój możesz wykorzystać na wiele sposobów. Między innymi latem, podczas przyjęcia w ogrodzie, zamykany słoik idealnie nada się na przechowywanie pysznej lemoniady z cytrusami! Ale do rzeczy.

Potrzebujesz:

  • Szklany słój (wielkość dopasowujesz do własnych potrzeb);
  • Średniej lub dużej wielkości pomarańcze (w naszym przypadku było to ok. 2kg pomarańczy);
  • Lampki na baterie;
  • Liście.

Jak suszyć pomarańcze

Istnieją dwie metody suszenia pomarańczy, choć my dołożylibyśmy również trzecią, najmniej czasochłonną. Pierwsza tradycyjna, mówi o tym, by pokrojone plasterki pomarańczy suszyć na kaloryferze przez ok. 5-8 dni. Druga (zastosowana przez nas) oznacza suszenie pomarańczy w piekarniku. I znowu mamy dwie szkoły - albo suszymy plasterki w lekko uchylonym piekarniku, w temperaturze 70 stopni Celsjusza, albo zamykamy drzwiczki, zwiększamy temperaturę do 100 stopni Celsjusza. Trzecia, ostatnia oznacza wykorzystanie suszarki do grzybów. 

Zanim jednak zaczniecie suszyć pomarańcze, musicie je najpierw pokroić we wspomniane plasterki, najlepiej 0,5 mm. Nie musicie wykazywać się precyzją chirurga, choć pamiętajcie, że im grubsze plastry, tym dłużej będą schły, a tego przecież nie chcecie. Jeżeli postanowicie suszyć pomarańcze w piekarniku to musicie uważać, by owoce się nie spaliły. Warto co 2 godziny przewracać plasterki na drugą stronę. I ostatnia bardzo ważna adnotacja (jeżeli zdecydujecie się na opcję piekarnik): pomarańcze suszymy na wyłożonej papierem do pieczenia lub folią (błyszczącą stroną do góry) blaszce.

Kompozycja 

Pomarańcze wysuszone? Wspaniale. Czas na dalszą, najprzyjemniejszą część. Tworzymy kompozycję! W tym celu należy wyciągnąć słoik i włożyć do niego lampkę dekoracyjną LED na baterie. Uwaga: aby przykryć nieestetycznie wyglądającą część z baterią, możecie wykorzystać zebrane wcześniej w lesie liście. Po ułożeniu liści, czas na pomarańcze - albo wspinamy się na wyżyny swojej kreatywności i namysłem układamy je w słoiku, albo wsypujemy. Każda szkoła jest dobra! Na koniec układamy lampki i... jesienna dekoracja gotowa!

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.